past event: Domates Biber Patlıcan 3 I Produce 3


*Please scroll down for English*

Sergi, film, performans gösterimleri ve üretimlerinden oluşan Domates Biber Patlıcan’ın üçüncü edisyonu “Tipik Bir Orta Saha Mücadelesi Şeklinde Geçen Karşılaşma” bu sene 21 Nisan’da başlıyor. 

Üretimlerde bu sene özellikle toplumsal ve sosyal hareketlerin ortaya çıkışı, bu süreçte bireylerin ve vücutların etkileşimi, bu etkileşimin toplumda dalgalar halinde yayılması konu alındı.

Bu edisyonun sergileri 21 Nisan-28 Mayıs arasında izlenebilir. Film gösterimleri, performanslar ve konuşmalardan oluşan etkinlik programı ise 21-27 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecektir. 

Bu sene Domates Biber Patlıcan 3’te, İstanbul’da ilk kez gösterilecek referans işlerin yanı sıra, SPOT Üretim Fonu desteği ile üretilen 15 yeni proje sergilenecektir.

Etkinlikler ve sergiler herkese açıktır ve ücretsizdir. Kenter Tiyatrosu'nda gerçekleşecek Blitz Theatre Group performansı biletleri Biletix'te.


http://www.spotproductionfund.com/domates-biber-patlican-3/2016-dbp/?lang=tr

Consisting of exhibitions, film and performance screenings and productions, the 3rd edition of Produce, “The Game Settled Into a Cagey Midfield Match”, will start on April 21.

This year’s productions deal with social movements, how they form, spread in waves and surge within masses, as well as the interaction of bodies and individuals involved.

This editions’ exhibitions will be on display from April 21 through May 28. Film screenings, performances and talks will take place between April 21 - 27.

This year, alongside reference existing works, on view will be 15 new projects commissioned by the SPOT Production Fund.

Exhibtions and events are open to all and free of charge. See Biletix link for tickets to the Blitz Theatre Group performance at Kenter Theater.
///
Here the works that I participated with:

photo: Bade Kiraz Özer


"Süreli, Süresiz / Periodical, Non-periodical"

text by Gökcan Demirkazık >>>
and the performance " Tekerleme / Tongue - Twister" with Güçlü Öztekin, Güneş Terkol, Mert Öztekin and Sevil Tunaboylu
http://www.spotproductionfund.com/produce-iii/tongue-twister-eda-gecikmez/


vimeo link >>> https://vimeo.com/183645250